Ferforje Tercih Sebepleri ve Ferforje Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Günümüzde ferforje sektörü her ne kadar hazır motiflerin bir araya getirilmesine dayalı olsa da, nitelikli işlerin bir kısmı veya müşteri talebine göre tamamı elde hazırlanabilmektedir. Ayrıca sektördeki olanca değişikliklere rağmen, ferforje sanatının Selçuklu ve Osmanlı medeniyetlerindeki geniş yerinden izler halen görülebilmektedir. Ferforje kompozisyonlarında önemli olan konuları kısaca şöyle özetleyebiliriz:

  • Doğru Yerde Doğru Tasarım: Bir yakınınızın evinde veya bahçesinde gördüğünüz ferforje, sizin için yanlış olabilir. Zira mekânın aldığı ışık düzeyinden dekoratif stile her şey yapılacak ferforje işi için önemlidir. Ancak bu, evinizin ferforje kullanımına uygun olmadığı anlamına gelmez. Doğru yerde doğru tasarım demek, her proje için sıfırdan düşünüp yeni bir iş ortaya koymak demektir. Her yerde aynı ferforjeyi kullanan firmaları değil, özgünlüğü tercih etmelisiniz.
  • Tasarıma Göre Malzeme ve Aksesuar: Yapılacak olan tasarımı beğenmeniz, ortaya içinize sinecek bir çalışma çıkması için yeterli değildir. Mekânın genel atmosferine uygun malzemeler kusursuz bir görünüm ve kolay kullanım için şarttır. Maliyetin en düşük seviyede tutulduğu bir garaj kapısı ile ihtişam istenen bir ofisin merdiven korkulukları aynı malzemeden yapılamaz. Bu nedenle malzeme seçimi konusunda titiz olmalı ve uzman bir kadro ile çalışmalısınız.
  • İmalat Yöntemi Seçimi: Tasarım aşaması tamamlanıp en doğru malzeme de seçildikten sonra, imalat yöntemi arayışına geçilir. Bu aşamada yapılacak işin ölçeği ve maliyet analizi çok büyük önem taşımaktadır.
  • Ölçülendirme İle Uyumlu İmalat: Demir, her ne kadar ısı altında “uyumlu” bir malzeme olsa da, soğuduğunda üzerinde değişiklik yapılması çok zordur. Yani “demir tavında dövülür”. Bu nedenle de ferforje projelerinde ölçüm işlemlerinin çok ciddi bir titizlik içerisinde yapılması gerekmektedir. Ayrıca projenin sonlarına doğru farkına varılan bir eksiklik veya hatalı çizgilerin son anda görülmesi gibi durumlar hem moralleri bozmakta hem de iş süresini uzatmaktadır.
  • Temizlik: İmalat aşaması kusursuz olarak tamamlansa bile temizlik doğru yapılmazsa kalite ciddi anlamda düşecektir. Ancak iyi bir temizlik işlemi ile ferforjenin kalitesi ön plana çıkarılabilir. Ürünlerin yüzeyleri ve birleşim noktaları kusursuz biçimde temizlenmeli ve sonraki aşamalara uygun hale getirilmelidir. Ayrıca bu aşamanın sonunda ürünün yüzeyini korumak için önlemler alınacaktır. Kısacası, doğru tercih yapmanıza etki edecek en önemli adımlardan birinin temizlik olduğunu söyleyebiliriz.
  • Boya ve Dekorlama: Ferforje hazırlandıktan sonra boya ve dekorlama aşamasına geçilir. Bu işlem için farklı yöntemler kullanılsa da ülkemizde en yaygın olan sistem toz fırın boyadır. Bu yöntemle boyanan ferforje, uzun yıllar dayanabilmekte ve kolay temizlenmektedir. Ancak boya işlemindeki malzeme ve işçilik kalitesi, bu aşamaya kadar gelinen bir ürünü çok daha yukarılara da taşıyabilir, aşağıya da indirebilir. Dolayısıyla ferforje tercihi yaparken, boya ve dekorlama işlemi için kimlerle çalışılacağına da çok dikkat etmelisiniz.
  • Montaj: Ferforje tercihi yaparken dikkat etmeniz gereken son nokta, montaj işlemidir. İlk bakışta basit gibi görünebilen montaj aşaması aslında tüm ürün kalitesini ortaya çıkaracak olan adımdır. Usta bir montaj ekibi, zengin bir görünümün “imzası” gibidir.

Son olarak, ferforje sanatının hem ülkemizde hem de dünya çapında tarihi bir öneme sahip olduğunu ve bu nedenle de ciddi bir iş olduğunu bir kere daha hatırlatmak istiyoruz. Yani, ferforje demek asla hazır üretilmiş motiflerin elektrik kaynakçısı tarafından basitçe bir araya getirilmesi demek değildir. Osmanlı döneminde ahşap yapıların kapı-merdiven-pencere aksesuarlarında, ayrıca insanı büyüleyen camii ve saraylarda kullanılan ferforje, bugün aynı düzeyi yeniden yakalayabilir. Bunun için gereken en önemli şey özenli çalışmak ve bu sanata saygı duymaktır.

Sultangazi Bölgesinde Ferforje Hizmeti Vermekteyiz…

sultangazi, sultangaziferforje, ferforjesultangazi, sultangaziferforjeişleri, sultangaziferforjeci, sultangaziferforjeustası, sultangaziferforjeimalatı,ferforje, sultangazi,ferforjeatölyesi,

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir